Moderná maskulínna kúpeľňa, Záhorská Bystrica

S rešpektom k priestoru som volila umne uložený sivý obklad. Rozloženie prvkov v kúpeľni bolo dané a nemenné. V prvom rade som teda upustila od pôvodnej drevenej podlahy, čím sa kúpeľňa celkovo “odľahčila”.  Pohľadovú stenu som dala do tmavšieho obkladu, aby v jeho dramatickosti vynikli biele umývadlá,  navyše som jeden tmavší pás obkladu potiahla až na vedľajšiu stenu, čím sa stalo, že tento kontrastný a dramatický efekt pokračuje aj na boku skrinky. Ostatnú stenu som ponechala bledšiu, čo pri dopade svetla s náprotivného okna robí kúpeľňu cez deň svetlejšou..

Tmavšia stena oproti zrkadlu má v sebe zakomponovaný presvetľujúci pás, ktorého účelom je jednak rozbiť inak nudnú jednoliatosť, a jednak  opticky prelžiť kúpeľnu v mieste, kde je “plytká,  Celý obklad sa vhodne prepája na stene s oknom, kde tmavší obklad plynujle prechádza v podobe tmavšieho geberitu na inak svetlej stene, čo navyše dopĺňajú tmavé výklenky na šampóny. Takto rozvrhnutý obklad už je základom zaujímavej, nie tuctovej kúpelne.  Je tu názorne ilustrované to, že  kúpeňu robí charakteristickou a štýlovou práve dobre rozvrhnutý obklad. A naopak, ani najdrahší obklad nespraví kúpeľnu štýlovou pri triviálne uloženom obklade.

Pri tomto veľkom čistom priestore mali majitelia pôvodne požiadavku na celoplošný obklad v dekore dreva na podlahe i celej pohľadovej stene kúpelne. Ich  požiadavku som splnila iba v jednej variante aj to len pre ilustráciu môjho presvedčenia, že použitie dreveného prvku v takom množstve nie je pre daný priestor prínosom. Jednak ide o “silný” prvok pre použitie v tak širokom merítku. Jednak ide o pohľadovo blízku stenu, čo by ešte viac zdôraznilo silu prvku. Jednak ide o široký priestor, ktorý by použitím dreva v celej svojej šírke skôr alebo neskňr, možno aj úplne hneď, vyvolal nepríjemný pocit “zahltenia” alebo až priam klaustrofobických pocitov.

Kúpeľňa dizajnovo nadväzuje na celkový interiér a exteriér.